Jak vzniklo slovo...

4. června 2006 v 21:56 | venda€ |  SLOVA
Bleší trh
Bleší trhy v současnosti prodávají většinou drobné a sběratelské předměty, v minulosti to byly klasické trhy druhé kategorie, které byly často špinavé a vyskytovaly se zde blechy. Výraz byl poprvé použit ve francouzštině "marché aux puces". Možným vysvětlením je i to, že tyto trhy se často přemísťovali z místa na místo jako blechy.
Francouzský polibek "francouzák"
Slovo se poprvé objevuje ve dvacátých letech dvacátého století. Rozšířilo se zejména v anglicky mluvících zemích, které považovaly Francouze za sexuálně liberální až promiskuitní. Slovo "francouzský" se objevuje u více sousloví se sexuální tématikou.
Gay
Hovorové označení homosexuálů bylo hojně užíváno v hnutí za zrovnoprávnění v šedesátých letech minulého století. Tehdy se vykládalo jako zkratka "Good As You", které znamená "Dobrý jako ty". Ve skutečnosti je jeho význam mnohem starší a objevuje se již před rokem 1920. Pochází pravděpodobně ze slova "geycat" nebo "gaycat", což byli mladí trampové, kteří se vyskytovali ve společnosti starších trampů a zálesáků, mezi nimiž byli častější homosexuální vztahy.
Golf
Nesprávná etymologie tohoto populárního sportu uvádí, že jde o akronym "Gentlemen Only, Ladies Forbidden", která znamená "Pouze pro pány, dámám zakázáno".
Martini
Oblíbený alkoholický nápoj, který je směsí ginu a vermutu. Jeho jméno pochází od italských vinařů Martiniho a Rossiho, kteří vyráběli kvalitní vermut. Nápoj se objevuje od devadesátých let 19. století.
Mayday
Známý výraz námořníků a pilotů, kteří se dostaly do problémů. Jde o fonetický přepis francouzského slova "m'aider", které znamená "pomoz mi". Roku 1927 bylo zakotveno ve radiotelegrafické smlouvě International Radio Telegraph Convention.
Molotovův koktejl
Molotovův koktejl je označení podomácku vyrobené výbušniny (třeba benzín v láhvi). Jméno nese po sovětském ministru zahraničí Vjačeslavu Michajloviči Molotovovi, který byl ve vládě v letech 1939-49. Molotovovy koktejly byly použity Finy po napadení Němci a právě Molotovovi bylo napadení Finska dáváno za vinu, neboť podepsal s Německem pakt o neútočení. I když název pochází z Finska, zápalné láhve se používaly již během španělské občanské války.
Murphyho zákon
Základní Murphyho zákon zní: "Může-li se něco pokazit, pokazí se to." Tento výrok je připisován vojenskému inženýrovi Edu Murphymu, který ji měl pronést v roce 1949, poté, co špatně připevnil jakousi součástku. Bylo ovšem zjištěno, že tato věta byla vyřčena již předtím, ale spojována je dodnes právě se jménem Eda Murphyho. Pokud se chcete dozvědět další Murpyho zákony, podívejte se na tuto stránku.
OK (Okey)
Etymologie této používané fráze je opravdová záhada. Existuje hned několik vysvětlení, ale my zde uvedeme jen to nejpravděpodobnější a nejvíce přijímané. Jako první tuto frázi používal ve své kampani politik Andrew Jackson v roce 1828, který byl proslulý katastrofálním hláskováním slov a OK používal pro frází "all correct", tj. "vše v pořádku".
Paparazzi
Paparazzi jsou otravní fotografové pronásledující filmové hvězdy na každém kroku. Jméno pochází z italštiny, Paparazzo je postava z Feliniho filmu La Dolce Vita.
Peloton
Výraz peloton je známý z cyklistiky, kde označuje hlavní skupinu závodníků. Pochází z francouzštiny, kde znamená "malý míč" nebo "skupinu vojáků".
Poker
Význam této karetní hry není zcela přesně znám. Pochází nejspíš z němčiny a slova "pochen", což znamená podvádět nebo blafovat. Také zde existuje hra podobná pokru zvaná "Poch".
Pyknik
Výraz je složen z francouzských slov pique-nique. Pique znamená ležerní styl jídla, který na pykniku praktikujeme. Nique je koncovka, která nemá vlastní význam a byla přidána jen pro lepší slovní rytmus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 s4m.fish3r s4m.fish3r | 4. června 2006 v 22:06 | Reagovat

super clanok pokracovanie by nesukodilo:D

2 martina martina | 23. září 2006 v 11:55 | Reagovat

pekny....fakt ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama